Milan: Viděl jsem anděla bez tváře, tak mi řekli, že mám schizofrenii

Milanovi je 39 let a pochází z Mostu. Má sourozence, o rok mladší sestru, která žije v Českých Budějovicích. Milan rád vzpomíná na dětství, protože často jezdil s rodiči na chatu v obci nedaleko Žatce. „Tam jsem to měl moc rád. Mrzelo mě, když naši chatu prodali,“ říká Milan.

Studium, život a objevená schizofrenie

V Mostě chodil na základní školu, kde se mu docela dařilo. Dále nastoupil na střední průmyslovou školu v Duchcově, tu ale nedodělal. „Nevěděl jsem, co od života chci,“ popisuje Milan a zároveň dodává, že se mu v tom období začaly objevovat první náznaky jeho nemoci – schizofrenie. Poté, co jeho rodiče prodali Milanovu oblíbenou chatu, postavili dům v Lomu u Litvínova. „Tam se mi již moc nelíbilo, cítil jsem se tam od všeho separovaný a nedokázal jsem se s tím smířit,“ vzpomíná Milan. Zároveň se mu již začala projevovat již zmíněná nemoc. „Viděl jsem anděla, a tím to všechno začalo,“ vypráví Milan. Byl přesvědčený o tom, že to byla pravda, ale nikdo mu nevěřil. „Já jsem v tom viděl svoji víru, lásku, pravdu a naději,“ popisuje Milan. Protože všechno nasvědčovalo tomu, že by Milan mohl trpět duševní nemocí, tak jej vzali rodiče k psychiatrovi. Ten mu dle jasných příznaků diagnostikoval schizofrenii. Na základě toho byla prozatím Milanovi doporučena hospitalizace v psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích, kam také na dvě měsíce nastoupil.

Nový začátek

Po návratu domů z psychiatrické nemocnice, zažádal o invalidní důchod, a protože by nezvládl dál bydlet samostatně u rodičů, tak se s nimi domluvil, že půjde do chráněného bydlení v Meziboří. „Tam jsem nebyl spokojený, tak jsme podali žádost do Vejprt,“ popisuje Milan. Ten nejdřív nastoupil do DZR Krakonoš. Později přešel díky svým schopnostem do našeho chráněného bydlení, kde bydlí dodnes. „Já jsem tu spokojený, nic mi tady nechybí,“ dodává Milan. Zatím žádnou změnu neplánuje, ale jak sám říká, kdo ví, co bude za pár let.

Snaží se žít aktivně, i přesto, že trpí duševní nemocí

Milan rád poslouchá hudbu a rád cestuje. Cestování je mu umožněno také díky hezkému vztahu s rodiči, kteří jej v tom podporují. „Nejdál jsem byl s tátou v Thajsku, ale to už je asi deset let zpátky,“ vypráví Milan. Jeho dalším snem je navštívit New York a Amsterodam.

Milan se dále rád zúčastňuje aktivit, které nabízí Centrum volného času „Lata“. Má rád sport a pravidelně jezdí s týmem reprezentovat Vejprty na Seni Cup.

Nahoru