Paní Marie z Kavkazu: „Ráda pečuji o našeho kocoura Mourka“

Paní Marie je jednou z klientek Domova pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Kavkazu C. Narodila se v Teplicích, když si ji maminka přinesla domů z porodnice, tak na ní již čekali čtyři bratři – Martin, Roman, Robert a nejstarší Vašek. Rodina se ale dále rozrůstala a na svět přišli další bratři – David, Libor a Míra. Tato velká rodina žila v rodinném domě v Lišťanech. „Měli jsme jablečný sad a chovali slepice,“ vzpomíná paní Marie. „Náš tatínek byl zedník, ale hodně pil, takže to s ním bylo těžké,“ vzpomíná dále paní Marie. Také doplňuje, že maminka pracovala v mlékárně.

Paní Marie chodila do zvláštní školy, vychodila osm tříd a šla se učit keramičkou. Bohužel, tento obor jí moc nešel, tak se vrátila zpět do deváté třídy. Poté se šla učit oboru švadleny, ale to jí také moc nešlo a učení přerušila. Našla si přítele a zanedlouho se jí narodil syn Vojtěch. Paní Marie měla svého syna velice ráda, ale bohužel vlivem špatné životní situace se zapletla s drogami, začala krást a ve třiceti letech skončila ve vězení. O syna pak pečovala sestra jeho otce. Když se paní Marie vrátila z vězení, tak se přestěhovala do Litvínova na ubytovnu. Našla si přítele, se kterým se později vzali. Společně se přestěhovali do Podbořan. Když její muž zemřel, sama již život nezvládala. Dostala se do psychiatrické léčebny v Petrohradu, tam odsud šla do Vejprt do DOZP Kavkaz. Asi po roce šla bydlet k synovi Vojtovi. Bohužel, se synem se nepohodli a paní Marie se dostala opět do Petrohradu. Odtud šla zase do Vejprt na Kavkaz. „Je tu o mě dobře postaráno, ale myslím, že sem nepatřím. Ráda bych se vrátila zase k někomu z rodiny nebo na ubytovnu. Taky bych si ráda našla práci,“ říká paní Marie.

Na Kavkazu C ve Vejprtech si žijí klienti volnějším životním stylem, ale také tam mají povinnosti v rámci denního harmonogramu. Pracovníci jim nabízejí různé aktivity, do kterých se mohou klienti zapojit. Paní Marie ráda vaří a pečuje o kocoura Mourka. „Baví mě hrát také karty a kreslit. Ráda uklízím a pečuji o sebe,“ popisuje své záliby paní Marie. Za své silné stránky považuje svůj smysl pro humor, také ráda pomáhá slabším. Naopak nemá v oblibě „blbé“ chlapské řeči a pavouky.

Nahoru