Bylo 19.ledna 2020, brzy ráno a nikdo nečekal a rozhodně netušil, jaké se blíží neštěstí na Domově pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz ve Vejprtech. Ve společenské místnosti budovy B vypukl požár. Během chvíle přijeli na pomoc místní dobrovolní hasiči a další hasiči z nejbližšího okolí, aby pomohli oheň uhasit. Pomáhali, jak zaměstnanci domova, tak další dobrovolníci. Přes veškerou snahu se nedalo zabránit ztrátě na životech. Při požáru zahnulo osm osob. Další muž zemřel v dubnu v nemocnici.

Město i organizace MSSS si výročí uvědomují, na tento den nikdy nezapomenou a jako vzpomínku na „kluky“, kteří tu s námi ve Vejprtech žili, umístí na fasádu domova dřevěnou tabuli s devíti květy, které mají symbolizovat devět obětí. Na desce bude nápis - Nezapomeneme a datum tragédie.

Protipožární čidla jsou již ve všech pokojích

Co se týče objektu domova Kavkaz, je nyní již ve finální fázi. Zbývá dokončit pouze fasádu. Rekonstrukce zahrnovala kompletní opravy vyhořelých pokojů v prvním podlaží, ale musely se opravit i prostory, které nebyly přímo zasaženy požárem, ale byly poškozeny následky požáru, zejména vodou. Dnes byste nepoznali, že v tomto domově byl tak rozsáhlý požár. Všude jsou nové omítky, nové podlahy, nové dveře, někde nová okna a samozřejmě všude nový nábytek jak v pokojích klientů, tak personálu. Dva pokoje, kde podle vyšetřovatelů požár vypukl, jsou zatím prázdné. 

Díky opravám se zařízení dostalo na vyšší úroveň. Pro lepší zabezpečení pořídilo vedení sociálních služeb díky dotaci ministerstva práce a sociálních věcí nová protipožární čidla. Jsou ve všech pokojích, ve všech patrech jsou protipožární dveře a rozšířen byl také kamerový systém. Zaměstnanci dostali od všech dveří univerzální klíče.

Městské sociální služby získaly kromě 5 milionové dotace z MPSV také 2,1 milionu korun z veřejné sbírky a od Ústeckého kraje jeden milion korun. Finance využily i na zabezpečení dalších domovů ve městě, aby byly na podobné úrovni, jako je nyní Kavkaz.

Případ není ještě u konce

Příčinou požáru byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm, požár vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Mluvčí krajské policie Alena Bartošová řekla, že v případu ještě nebylo pravomocně rozhodnuto. Případnému pachateli hrozí až osm let vězení.

Nahoru